77128
/
  ANASAYFA » PILATES NEDIR » PILATESIN PRENSIPLERI

  PİLATESİN PRENSİPLERİ

                

  Stabilizasyon

  Pilates’in ilk amacı pelvisi (leğen kemiği) ve omurgayı doğal pozisyonunda stabilize etmektir. Sabit ve stabilize edilmiş bir kaynaktan başlayan (örn.leğen kemiği) hareket vücudun gücünü ve verimini artırırken, doğal dengesini de yeniden kazanmasını sağlar. 

  Kontrol

  Pozisyonların ve sıralamalarının, tam kontrol altında ve tüm detaylara dikkat verilerek yapılması, hareketlerden en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.   

  Konsantrasyon

  Bedeni zihin kontrol eder. Egzersizlerin yapılmasındaki doğru zihinsel yönelme ve hareketteki farkındalığın oluşmasına derinlemesine odaklanma amacı, konsantrasyonu tekniğin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir. 

  Doğruluk

   (Precision)Pilates detaylar açısından zengindir. Hareketlerde kullanılan tekniğin ve yapılışının doğruluğu inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Pilates tekniğinde sonuç detayda gizlidir.

   Nefes

  Yeni başlayanlar için nefes kullanımındaki en büyük yanlış hareket sırasında nefesi tutmaktır. Zamanla, doğru verilen nefesin, tüm nefes kullanımını nasıl harekete geçirdiğini, merkezin desteğini kolaylaştırdığını ve hareketin yoğunluğunu artırdığını göreceksiniz. Sonuçta, nefessiz hayat düşünülemez.

  Akıcılık

   (Flow)Pilates, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapıldığında doğrudur. Hareketlerin kendi içlerinde ve bir sonrakine akıcı olarak geçişi, etkin zaman ve efor kullanımı ile derslerden alınacak faydayı maksimize ederek sonuca ulaştıracaktır.

  İlk 5 prensip vücudu korumak ve güçlendirmek,akıcılık

  ise zorlamak içindir.