77128
/
  ANASAYFA » PILATES BLOG » PILATESTE DOGRU NEFES

  PİLATESTE DOĞRU NEFES

  Herşeyin başı doğru nefes...En temelden başlayalım.Nefesi BURUNDAN AL VE BURUNDAN VER.Peki neden? Katıldığım nefes eğitiminde öğrendiğim tüm noktaları aşağıdaki makale çok güzel özetliyor ve bilimsel olarak açıklıyor.
  Burnunla nefes al ve nefes ver!

  Nefes...Bu esastır. Gündelik hayatımızda bunu düşünmeyiz..otomatik bir harekettir...ancak,evlat, Pilateste bu bir konu haline geliyor.Görünen o ki her Pilates okulu farklı bir nefes alma yolu öğretiyor.BayPilates'in niyeti neydi? Peki, Bay Pilates sadece düzgün bir şekilde nefes almanızı istedi. Düzgün nefes burnunuzdan soluk almak ve vermektir.

  Evet... burnunuzdan.

     Ağzınızı kapatın ve burun deliklerinden içeri ve dışarı nefes alıp verin.Burun deliklerinizin tüm sistemi, sinüsler/ geniz boşluğu , soluk borusu ve akciğerler , aldığınız havayı ısıtmak, nemlendirmek  ve temizlemek suretiyle kanınızı oksijenlendirir. Hayati şeyler..Ağzınızdan nefes aldığınız zaman, ağız, soluk borusu ve akciğer dokularınız hem kurur hem de kirliliğin her bir molekülüne de izin vermiş olursunuz.Kuruluk ve partiküller sadece kötü nefese sebep olmaz, ama aynı zamanda sizi enfeksiyonlara açık hale getirir.Daha kuru bir diyafram, çatlaklara karşı daha hassas demektir.Bu çatlaklar, bakteri ve virüsler için sisteminize girişyolu haline gelir.

   

     Burun deliklerinizin en küçük girişyolu, sizin bakteri ve virüslere karşı savunma hattınızın ön cephesidir.Dudaklarınız ve ağzınız burun deliklerinizden çok daha büyüktür ve pekçok tehlikeyi içeri alır. Doğrudan burnunuzun içinde burun kılları vardır. Onlar oldukça rahatsız edici gibi görünse de, büyük ve küçük birikintileri yakalamada inanılmaz işlevseldir.Bu kıllar sayesinde hava geçişi tam anlamıyla taranmış olur. Dişler ve dil aynı şeyi yapmaz.. Bu burun kılları da solunum için hayati önem taşıyan, havayı ısıtıp, nemlendirmeye yardımcı olurlar.

  Bu yeterince inandırıcı değilse, burnunuzdaki mukus, partiküller için başka bir tutucudur  ve vücudun bu parçacıklardan kurtulması için bir araçtır. Burnunuzu temizlemek, kir ve birikintilerin vücudunuzun derinliklerine girmesine izin vermeden dışarı atılmasını sağlar.Herşeyi ağzınıza alırsanız, o zaman kirli birikintilerin her bir tanesini yutmalı ve onların  sindirim sisteminize, karaciğerinize, böbreklerinize, vs. geçmesine izin vermelisiniz. Bu çok fazla enerji alır ve verimsizdir.Neden vücudunuzu ihtiyacından daha zorlayarak çalıştırıyorsunuz? Neyiniz varsa onu kullanın. Burnunuz ve sinüsleriniz bu amaçla var!

  Bir şey daha,çünkü hava vücudunuzdaki sıcak ve derin sinüslerinizin içindeki ıssız boşlukları  geçmek zorundadır,  hava bazen geçtiği  dokuları nemlendirir  ve diğer zamanlarda da daha fazla nem için tutunur. Ve silya (mikroskobik tüyler) mukusu hareket ettirmek için ileri geri çarpar, ve çıkmak için ihtiyacı olan yere götürür! (İğrenç, evet ...ama inanılmaz!)


   

  Burnunuzdan nefes almak harikulade! Ve tüm yapmanız gereken ağzınızı kapatmak! Fakat bekleyin...fazlası var!

  Egzersizde burnunuzdan nefes almaya çalışırken ...aslında bu işe yarar! Evet! Ve egzersizde hedefiniz efordur.. Bay Pilates doğru nefes almayı öğrenmenizi istedi. Bunun bir parçası, tam ve güçlü bir solunuma sahip olmaktır.Tamamen nefes verdiğinizde, sadece bayat, eski havadan kurtulmuyor aynı zamanda taze, yeni hava girmesi için bir alan yaratmış oluyorsunuz. Burnunuzdan güçlü soluk vermek karın kaslarınızdan bir çaba harcamanızı gerektirir...en derin karın kaslarınızdan.Enine karın kaslarınız, karın kaslarınızın en derin tabakasıdır. Bizim Pilateste bağlantıda olmak istediğimiz katmandır. Ve ulaşabilmek için soluk vermeye çalışmak, enine karın kaslarının soluk vermeye olan yardımları nedeniyle harika bir yoldur! Ağız yoluyla nefes verdiğiniz zaman çalışsa da , hiçbir şekilde çok  iyi çalışmak zorunda değildir. Karın kaslarınızın çabasıyla güçlü bir nefes vermek sağlıklı bir karın oluşturmanıza yardımcı olur.


       Tamam, bunun üzerine müşterilerinize ne öğretiyorsunuz?

  Yeni başlayanlar nefeslerini düzenlemekte zorluk çeker. Nerede nefes alıp vereceklerini öğreteceğiniz bir kaç egzersiz dışında (TheHundred, TheRollup, Omurgayı esnetme ve Nefes alma), başlangıç seviyesinde diğer egzersizlerdeki nefesi öğretmek için çok az sebep vardır. Pek çok nefes çalışması yapmadan önce biraz daha orta seviye olana kadar bekleyin. Burundan nefes alıp verme eylemi de bekleyebilir. Bu fiziksel koordinasyonu sağlamak çok fazla zihinsel enerji gerektirir.Eğer müşteriniz sorarsa, o zaman denemelerini sağlayın. Eğer yapamazlarsa, sorun değil. Eninde sonunda nefeslerini kontrol etmeyi becerebilecekler.           


      Eğer burundan nefes alabiliyor ancak nefes veremiyorlarsa ( şüphesiz, daha zor bir hareket) o zaman bir süreliğine bir değişiklik yapabilirler: burundan nefes al, sonra sanki küçük bir kamışla üflüyormuş gibi büzülü dudakların arasından kuvvetle nefes ver. Dudakların arasındaki bu dar geçit yolu burun deliklerine benzer. En azından  bu küçük aralıktan enine karın kaslarından bir efor gerektirerek havayı iter ve hatırı sayılır bir iş yapmış olurlar. Eğer mümkünse ve müşteriniz bu değişik nefes almaya adapte olursa o zaman nefes almayı, ideal nefes almaya doğru geliştirebilirsiniz: burundan nefes al, burundan nefes ver. Müşterilerinizi egzersizlerin ve eylemlerin ideal versiyonlarına  ilerlerletmeyi unutmayın. Bu önemlidir.

  Peki ya müşterinizin burnu tıkanmışsa ya da başka sinüs problemleri yaşıyorsa, bu durumda bu nefesi hiç yapamaz....hiçbir şekilde mi? O zaman müşterinizin nefes alıp verdiğinden ve nefesini tutmadığından emin olun ( bu, hareketin bir parçası olmadıkça tabi ki)

      Bu nefes hakkında  güzel olan şey ( burundan nefes alıp vermek) , Pilateste hareketleri nasıl yaptığımızın basit bir örneğidir ve hayatımızın geri kalanında yaptığımız hareketler olmasının amaçlanmış olmasıdır. Bu Pilateste nasıl nefes aldığındır.. ve hayatta nasıl nefes almanız gerektiğidir.. Şimdi, umuyorum nedeni anlaşıldı.

  Ağzınızı kapatın ve burnunuzdan nefes alın! Başka ne için orada? Sadece koklamak? Ağzınız yemek, içmek, konuşmak ve öpüşmek içindir. Burnunuz koku ve nefes almak için! ve yüzünüzün ortasından sevimli görünüyor!

  The vertical workshop.wordpress.com 08/18/2010/breathing