77128
/
  ANASAYFA » PILATES BLOG » ORJIN PILATES

  ORJİN PİLATES

   

    Merhaba, İlk olarak orijinal  pilates nasıl doğdu oradan başlayalım size kendimizi tanıtmaya.İletişim fakültesi mezunuyken pilatesle tanışmam nasıl oldu?Ben 1997 yılı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-tv ve Sinema mezunuyum.Fakültede tv –sinema yapımcılık,habercilik ve yayıncılık dersleri yanında şu anda pilates eğitmenliğime katkısı olan iletişim,halkla ilişkiler,beden dili, hitabet,reklamcılık,etik,estetik, fonetik-diksiyon,hukuk,ekonomi,siyasal bilgiler,müzik,drama ve görsel sanatlar gibi konularda eğitim aldım. 1998-2008 yılları arasında çeşitli tv kanallarında tv stüdyo programları ve haber canlı yayınlarına yönetmenlik yaptım. 2008 yılından beri pilatese ilgim vardı ve pilates dersleri alıyordum. Eşimin aikido ağitmeni oluşu ve 2009da salon açmamızla beraber hayatım tamamen değişecek ve hobi olarak başladığım pilates ailemden sonra hayatımın en büyük parçası olacaktı.

        Türkiye’de pilates henüz yeni tanınıyordu ve makineler de henüz yaygın değildi ve formasyon eğitimleri yeni yeni başlamıştı. Pilatesin bedenimde yarattiği değişimi gördükten sonra eğitmen olmak için araştırmalara başladım.Başlangıçta sadece sevdiğim egzersizleri daha bilinçli yapmak salonumdaki pilates derslerini kendim vererek işimize ekonomik anlamda katkıda bulunmak amacındaydım.Ama daha sonra işyerimizi taşıyıp, büyütüp markamızın adını bile pilatesle bütünleştireceğimizi tahmin etmemiştim. Profesyonel eğitimlerime 2011 yılında Türkiye Cimnastik Federasyonu ‘nun Pilates Antrenörlük Eğitimi’ne katılarak başladım. Orada sevgili hocam İbrahim Gürbüz’le tanıştıktan sonra gerçek pilatesle de tanıştığımı anladım ve tabii bu işin düşündüğümden çok daha ciddi emek gerektiren ve uzun bir ilerleme yolu olan bir iş olduğunu…İbrahim hocam birçok dalda antrenörlüğü, madalyaları, akademik eğitimi ile spor alanında derin bilgiye sahip ve pilatesi en iyi yorumlayacak altyapıya sahip hocalardan biriydi ve pilates eğitimlerini dünyanın en büyük pilates ekollerinden Peak Pilates’ten tamamlayarak uluslararası master trainer ve Türkiye’de de Cimnastik Federasyonu’nun Pilates teknik kurulu yöneticilerindendi. Bize gerçek pilatesi öğretti, ders formatıyla ,hareketlerin gerçek anatomik altyapılarıyla, eğitmenin ihtiyacı olan kişiye özel modifikasyonlar ve özel dokunma teknikleriyle üyeleri çalıştırmayı öğretti. Sadece Level 1 mat ve Reformer eğitimi almıştık ve hem tecrübe edinmek gerektiğini hem de almamız gereken çok eğitim olduğunu anlamıştık.

        2011 den beri ilk 3 yıl yoğun olmak üzere Sevgili İbrahim Hoca’mın yanında mat-reformer-cadillac eğitimlerimi, chair –barrel, hamile pilatesi, pilates temel hareketleri ve solunum anatomisi gibi birçok eğitimleri tamamladım.Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun hazırladığı gelişim seminerlerinin yanında dışarda da beslenme, omurga rahatsızlıkları, anatomi ve kişisel antrenörlük ve ergojenik yardım gibi konularda seminerlere katıldım. Orjinpilates ilk markamız ve pilates derslerimiz İçerenköyde aikidoyla beraber Aikido&Pilates olarak başlamıştı .İlk başta mat dersleri ve tek reformer ile özel dersler yapıyordum.Ataşehir’e taşındıktan sonra 1 reformer makinasıyla bir chair eklendi ,burada tanındıkça üyelerimiz çoğaldıkça stüdyomuzu genişlettik ,dekore ettik,makinalarımız çoğaldı ve orijinal pilates çalışma konusunda hç ödün vermedik.Bu konuda da başta bana inanan ,destekleyen sevgili eşim Okan Dokuzluoğlu ve bilgisiyle ,desteğiyle ve üstümdeki emeğiyle sevgili hocam İbrahim Gürbüz’ün katkıları çok büyük…Ve bana inanan, orijinal sistemimize güvenen ,bizi destekleyen ve yaz tatillerinde ,yoğun iş tempolarında bile aksatmadan çalışmalarına devam eden sevgili üyelerime de çok teşekkür ediyorum…

      Birşeye insan gerçekten inanıp emek verir ve sabrederse muhakkak karşılığını alıyor.Buna gönülden inanıyorum ve Orjinpilates bunun en güzel örneği. Hayatımı en baştan değiştirerek yeniden programlamamı pilatese olan sevgime borçluyum.Tıpkı pilatesin babası Joseph Pilates’in sözlerinde olduğu gibi…Sevgiyle ve pilatesle kalın.

   

   

  ''Bedeni inşa eden zihnin kendisidir.” Joseph Hubertus Pilates