77128
/
  ANASAYFA » PILATES BLOG » GEBELIK PILATESI

  GEBELİK PİLATESİ
  GEBELİK DÖNEMİNDE PİLATES

  Merhaba…Sağlıklı yaşam için ,güçlü bir omurga, dik duruş, kuvvetli kaslar ,dengeli ve esnek bir vücut,iyi çalışan bir iskelet sistemi…Bütün bunlar pilatesin bize kazandırdığı muhteşem hediyeler…Peki gebelik döneminde anne adayları pilatesten neler beklemeli?Kimler pilates yapabilir,kimler için pilates riskli olabilir ve bu dönemde pilatesin annelere sağladığı katkılar nelerdir?


   

  Öncelikle gebelik döneminde pilatesin doktorumuzun da onayıyla, tüm pilatesekipman eğitimlerini tamamlamış ve gebeliğe özel modifiye edilmiş pilate egzersizleriyle ilgili de ayrıca eğitim almış bir eğitmen eşliğinde yapılması daha güvenli olacaktır.12 ila 16. haftadan itibaren egzersizlere başlanabilir.

  KİMLERİN GEBELİKTE PİLATES YAPMASI RİSKLİ OLABİLİR?

  1. tüpbebek sahibi olanlar

  2.kanaması olanlar

  3.membran yırtılması sorunu olanlar

  4.tüp bebek

  5.prematüre riski olanlar

  6.yüksek tansiyonu olanlar

  7.akciğer problemi veya kronik bronşiti olanlar

  8.kontrol altında olmayan tiroit hastalığı

  9.tip1 diabet

  10.aşırı zayıf gebeler

  11.şiddetli başağrısı olanlar

  12.rahimiçi kısıtlı büyümesi varsa…

  Hangi durumlarda dikkatli çalışılmalıdır?

  Çoklu gebelik-ikiz , üçüz durumu ,kansızlık,hamilelikle ilgili enfeksiyon,

  aşırı yorgunluk,kas ve iskelet sistemiyle ilgili ağrı ,şikayet(eklem ağrıları varsa ,ateş basması,kalıcı rahim kasılmaları gibi durumlarda çok dikkatli olmalıyız ve doktorumuza danışarak hareket ediyoruz.

  GEBELİKTE PİLATES EGZERSİZLERİ ANNEYE VE BEBEĞE NE KAZANDIRIR?

  * gebelik döneminde annenin vücudunda değişen ağırlık merkezine bağlı olarak birçok postüral değişiklik meydana gelebilir.Omurganın kavislerinde artmalar(Lordoz –kifoz  dediğimiz)Öne doğru giden karın kasları lumbar bölgeyi (omurganın bel kısmını)öne çeker,çene öne doğru gider,kombinasyonpostüroluşur.Kas ve iskelet sistemi postural duruma göre kendi içinde uyum sağlar.En dikkat edilmesi gereken yer pelvis yani kalça kemiğidir.Pelvisöne doğru hareket ederek  doğuma hazırlanır.4 parçaya açılıp öne doğru döner.Merkezzayıf kalınca denge kaybı artar.

   

  Uyluk kemiğinin leğen kemiğiyle olan açısı değişir.Uyluğuntopuzunun buradan çıkma olasılığı ya da uyluğunpelvisi(kalçayı)iterek kırılmasına sebep olma ihtimali vardır.iskelet sistemini merkezden dışa doğru bozan bir yapı meydana gelir.İştepilates egzersizleri sırt,kol ve bacak  kaslarımızı güçlü tutarak,omurgamızı koruyarak tüm bu problemlerin önlenmesinde büyük rol oynar.Ayrıca “diastasisrecti “ dediğimiz en üstte bulunan ve gövdeyi öne bükme görevini yapan karın kasımızın ortadan 2ye ayrılması sözkonusudur.Bunun olmamasına izin vermek için karın kaslarımızın esnemesi gerekir.


   

  PİLATES YAPAN ANNE ADAYLARI

  1. Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.

  2. Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.

  3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.

  4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.

  5. Pilates,gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.

  6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.

  7. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.

  8. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.

  9. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

  10. Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

  Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonları, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)

  Bu yıl  stüdyomuzda 3 sağlıklı hamilelik dönemi geçirdik ve bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza aldık.2 bebeğimiz de yolda …Bu güzel dönemlerini bizimle paylaşan annelerimize teşekkür ediyorum ve bebekleriyle sağlıklı bir ömür diliyorum.Ayrıca azimle pilatese devam ettikleri için de tebrik ediyorum.Sağlıkla ve pilatesle kalın…

   

  “Fiziksel sağlık , mutluluğun ilk şartıdır…”  

  Joseph HubertusPilates